سیستم های ارتباطی

برخي از سازمان هاي خدماتي و توليدي بزرگ بنا به نوع فعاليت هاي خود از پراكندگي جغرافيايي برخوردارند كه وسعت اين پراكندگي مي تواند درون شهري، برون شهري يا برون مرزي باشد. در نتيجه سازمان ها با رويكردي به سوي ارتباطات مجازي قادر خواهند بود كليه واحدهاي سازمان را در ابعاد متفاوت با فواصل زياد به يكديگر متصل نموده و بدين ترتيب يك تراكنش اطلاعاتي بين واحدهاي مختلف سازمان در گستره جغرافيايي ايجاد نمايند.

اين سازمان ها جهت برخورداري از يك شبكه گسترده به زير ساخت هاي مناسب نياز دارند.

فن آوري هاي متفاوتي در ارتباط با تشكيل زير ساخت هاي ارتباطي وجود دارد، از جمله مي توان به سرويس هاي مخابراتي، پهناي باند اينترنتي و پهناي باند بي سيم اشاره كرد.

بهره گيري از هر كدام از اين فن آوري ها و يا تركيبي از آنها مي تواند يك شبكه گسترده خصوصي و مزاياي آن را براي سازمان ها به ارمغان آورد.

  سرویس VOIP

بسياري از سازمانها داراي شعبات گوناگون و گسترده اي در شهرها و كشورهاي مختلف اند. برقراري ارتباط تلفني بين اين مراكز، سازمان ها را ساليانه محتمل هزينه هاي قابل توجهي مي نمايد.

استفاده از تكنولوژي VOIPو برقراري ارتباط تلفني بين مراكز از طريق بسترشبكه و بي نيازي در استفاده از خطوط تلفن مخابراتي (PSTN) مي تواند مبالغ چشمگيري را صرفه جويي و ذخيره نمايد.

مزايا :

كاهش چشمگير هزينه مكالمات به دليل عدم استفاده از خطوط تلفن مخابراتي

امكان برقراري ارتباط و انتقال تماس هاي تلفني از طريق خطوط اينترنت و اينترانت

برقراري چند تماس همزمان از طريق يك بستر ارتباطي

ايجاد شبكه تلفن داخلي در سازمان ها با پراكندگي جغرافيايي

كاربري ساده و آسان

  سرويس ويدئو كنفرانس

سيستمي است كه به واسطه آن و با كمك يك بستر مخابراتي مناسب ارتباط صوتي وتصويري بين دو يا چند نقطه به صورت همزمان صدا و تصوير طرف مقابل را دريافت نمايند. بهره گيري از اين سيستم، با توجه به طولاني و پر ترافيك بودن مسيرهاي تردد، مانع از اتلاف وقت و انرژي پر ارزش مديران، نيروهاي متخصص و كارشناسان براي حضور در جلسات خواهد شد. بعلاوه كاهش چشمگير هزينه ها ي مربوط به سفر و خطرات ناشي از آن را به دنبال خواهد داشت. با استفاده از اين سرويس برگزاري جلسات اعم از سينارها و كلاس هاي آموزشي به صورت مجازي، بدون حضور فيزيكي شركت كنندگان، امكان پذير خواهد بود.

مزايا :

جلوگيري از تلاف وقت و انرژي مديران و كارشناسان

افزايش ميزان در دسترس بودن مديران و كارشناسان

كاهش فاصله ها از طريق ايجاد ارتباط صوتي و تصويري

كاهش خطرات ناشي از سفر

كاهش هزينه برگزاري جلسات و دوره هاي آموزشي

  سيستم نظارت تصويري توسط دوربين هاي ديجيتال

تدابير امنيتي هميشه و در همه جا ضامن وجود بستري امن و آرام جهت پيشبرد هر چه بهتر و سريع تر امور و فراهم آورنده آسايش خيال بيشتر براي محيط هاي كار و زندگي بوده اند. سيستم هاي نظارت تصويري از گذشته ابزار كارآمد در اين زمينه به شمار مي رفته و پيشرفت هاي روز افزون در اين شاخه از تكنولوژي، همه روزه امكانات و تسهيلات جديدي را به ارمغان آورده است. در اين سيستم ها دوربين هاي نظارتي مستقيماً به شبكه هاي محلي و جهاني متصل گرديده و تصاوير زنده ديجيتال را به هر نقطه دلخواه روي شبكه ارسال مي نمايد.

مشاهده تصاوير دوربين ها در كل شبكه امكان پذير بوده و بدون نياز به تجهيزات خاص امكان كنترل دوربين ها از راه دور توسط شبكه هاي اينترانت و اينترنت امكان پذير است.

مزايا :

امكان نظارت و كنترل دائمي

پائين آوردن هزينه هاي نيروي انساني جهت تامين امنيت و كنترل

ضبط آرشيو و بازيافت تصاوير در حجم فيزيكي بسيار كم

سرويس ترمينال شبكه

امروزه سازمان ها و شركت ها همگي داراي نرم افزارهاي كاربردي اداري، مالي و عملياتي هستند كه توسط آنها كليه عمليات روزانه موجود را ثبت، نگهداري و مجددا بازيابي مي نمايند. اين برنامه ها مي توانند به صورت چند كاربره در محيط شبكه هاي گسترده اي كه سازمان هايي با بعد جغرافيايي را شامل مي گردند كارائي لازم را ندارند.

راه اندازي سرويس ترمينال، سازمان ها را قادر مي سازد تا بدون تعويض نرم افزارهاي موجود امكان كاربري آنها را از راه دور توسط خطوط ارتباطي معمولي از قبيل اينترنت، اينترانت و حتي Dial up امكان پذير ساخته و يك شبكه اطلاعاتي Online از نرم افزارها به وجود آوردند.

نرم افزارهاي كاربردي از دو بخش تشكيل شده اند :

قسمتي از نرم افزار كه روي سرور و بخش ديگر توسط پردازنده كامپيوتر كاربر اجرا مي گردد. هر چقدر سهم كامپيوتر كاربر در پردازش و اجراي نرم افزار كاهش يابد، به سخت افزار با قدرت كمتر و ارزانتري نياز خواهد داشت.

با استفاده از سرويس ترمينال مي توان تمام بار پردازش داده ها را به پردازنده سرور محول كرده و از كامپيوتر كاربران به عنوان ترمينال هايي براي ورود اطلاعات از طريق صفحه كليد و ماوس استفاده نموده و نتايج حاصل از اجراي برنامه ها روي صفحه نمايش كاربران نشان داد. از آنجا كه اين ترمينال ها پردازش مهمي را انجام نمي دهند و فقط داده هاي وروري را به سمت سرور فرستاده و داده هاي خروجي را از سرور دريافت مي كنند، احتياج به پردازنده ساده نيز مي تواند در اين ترمينال ها مورد استفاده قرار گيرد.

مزايا :

كاهش هزينه خريد سخت افزار

آسان تر شدن مديريت اطلاعات و كاربران

ايجاد شبكه اطلاعاتي Online و به روز

منتفي شدن هزينه Web based كردن نرم افزارها

استفاده از كليه نرم افزارها توسط خطوط اينترنت، اينترانت و Dial up

پر واضح است كه در دنياي امروز بهره مندي از فناوري اطلاعات موجب ارتقاء كارآيي و اثر بخشي شده است. ارتباطات مجازي از جمله دستاوردهاي فناوري اطلاعات بوده كه به واسطه توسعه زير ساخت هاي ارتباطي، بهره گيري از آن ميسر گرديده است.

بهره گيري از اين دستاورد باعث تسهيل برقراري ارتباطات سمعي_بصري و تبادل اطلاعات گرديده و در پي آن دستيابي به سيستم هاي Online امكان پذير گرديده است.

در اين ميان با بالا رفتن سرعت برقراري ارتباطات، سرعت دستيابي به اطلاعات بيشتر گرديده و عملكرد سيستم هاي پشتيباني تصميم و راندمان كاري بهبود مي يابد.

.کليه حقوق قانوني اين سايت متعلق به شرکت پيشگامان مديريت سامان مي باشد