مقالات --> كنترل هاي داخلي --> صفحه 1

صفحه: 1 ، 2 ، 3

توجه: برای جستجو در مقالات زير می توانید از كليد Ctrl+F استفاده كنيد.

1- شركت هاي خصوصي و كنترل داخلي

انتخاب مقاله : حميد اطهري نژاد

خلاصه: در سالهاي گذشته ، عبارت "كنترل داخلي " به ندرت درقسمت هاي تجاري روزنامه ها و يا مجلات تجاري و اقتصادي ديده مي شد . اما امروزه ، به خاطر وجود تيتر هاو عناوين حاوي رسوايي ها، كلاهبرداري ها و ورشكستگي ها و شكست هاي تجاري، مي توان عبارت "كنترل داخلي" را نه تنها در بخش هاي تجاري بلكه در صفحه اول روزنامه ها يافت.

نام ساربين_اوكسلي (Sarbane-Oxley) نيز به كرّات در اين زمينه يافت مي شود. اين موضوع مربوط به قوانين فدرال در سال 2002 است كه شركتها و سازمان هاي دولتي و عمومي را وادار به اجرا ، مستند سازي و ارزيابي فرايند هاي كنترل داخلي نمود .تصويب اين مقررات راه حلي بود براي شكستهاي وسيع اسف باري كه به دليل نقص در سيستم كنترل رخ مي داد.ساربين_اوكسلي با الزامي كردن شفاف سازي وضعيت مالي و اقتصادي و مسئول دانستن مديريت براي عملكرد شركت، باعث پديد آمدن جدّيت و دقت در گزارشات مالي و اعتماد بيشتر در سرمايه گذار شد.

اين قانون به عنوان يك عامل ايجاد كنترل تصويب شد .اما آنچه باعث اطاعت و پيروي شركت ها از آن گشت مزايا و امتيازات حاصل از تقويت فرايند كنترل داخلي آن ها بود.

با اينكه قانون مذكور براي شركت هاي دولتي و غير خصوصي تصويب شد اما بسياري از شركت هاي خصوصي نيز به دليل اثربخشي و كارايي استفاده از كنترل داخلي، از آن پيروي مي كنند.

دريافت كامل مقاله: [ انگلیسی  _  فارسی ]

 

2- تأثير كميته حسابرسي

انتخاب مقاله : حميد اطهري نژاد

خلاصه: در زمان حاضر , بیشتر از هر زمان دیگری , بازار سرمایه غیر قابل پیش بینی گردیده است . وقایع ناخوشایند از هرنوع , اعم از صورتهای مالی اشتباه , رسواییهای اخلاقی و یا پیش بینیهای غلطی که در اثر عدم توان مدیریت ریسک پیش میاید, باعث بروز اثرات مخرب در اعتبار و ارزش سهام شرکتها میگردد .

در این شرایط , کمیته های حسابرسی میبایستی در فکر ایجاد روشهای مؤثرتر برای جلوگیری از این وقایع باشند.

دريافت كامل مقاله: [ انگلیسی ]

 

3- اعلام استاندارد بعد از AS2 از سوي PCAOB

انتخاب مقاله : حميد اطهري نژاد

خلاصه: اصلاحات ممكن بر استاندارد شماره2، Public Company Accounting Oversight Board ، شامل تجديد نظر بر نقش حسابرسي در ارزيابي مديريت ،تعاريف مشخص تر ، تمركز بر ديدگاه حسابرسي از بالا به پايين و همراه با مديريت ريسك، توسط توماس ري Thomas Ray (يكي از مديران PCAOB )اعلام گرديد.

دريافت كامل مقاله: [ انگلیسی  _  فارسی ]

 

4- ارائه استاندارد حسابرسي تجديد نظر شده در زمينه كنترل داخلي گزارشات مالي از سوي PCAOB

انتخاب مقاله : حميد اطهري نژاد

خلاصه: بيانيه استاندارد تازه اي كه از سوي Public Company Accounting Oversight Board منتشر شد اظهار داشت كه سازمان ها معتقدند كه حسابرسان بيش از آنچه بايد، در مسائل كنترل داخلي و سيستم تكنولوژي آن ها به تحقيق و تفحّص مي پردازند. در انتقاد از استاندارد شماره 2 مربوط به حسابرسي كه مورد اعتراضات شديدي هم واقع گشته است گفته مي شود كه اين استاندارد حسابرسان را به مداخله و كنكاش درمسائلي كه ارتباط بسيار كمي با موارد مالي داشته و به خصوص سخت افزار ها و نرم افزار هاي مربوط به اين موارد ، تشويق مي كند. اما هنوز مشخص نيست كه استاندارد جديدي براي بهبود اين روند ايجاد شود.

دريافت كامل مقاله: [ انگلیسی  _  فارسی ]

 

5- AS5 : شفاف سازي يا سردرگمي؟

انتخاب مقاله : حميد اطهري نژاد

خلاصه: در مقاله , استاندارد جدید پیشنهاد شده بوسیله PCAOB , ظاهرأ به زمان بیش از حد بررسی کنترلهای داخلی و سیستمهای تکنولوژی در شرکتها پرداخته شده است . بحرانها و مباحث موجود در استاندارد2 AS گفته میشود حسابرسان را به صرف زمان بیش از اندازه جهت بررسی مباحث غیر مالی گرایش میدهد , خصوصأ در رابطه با سیستمهای نرم افزاری و سیستمهای کامپیوتری که صورتهای مالی بر اساس آنها تهیه گردیده است . لذا روشن نیست آیا استاندارد جدید باعث بهبود این وضعیت میگردد ؟

دريافت كامل مقاله: [ انگلیسی  _  فارسی ]

 

6- عناصر كليدي دستيابي به برنامه ريزي و كنترل ضد تخلف

انتخاب مقاله : حميد اطهري نژاد

خلاصه: در سال 2002 , کنگره مقررات ساربین اکسلی فاز 1 را در جهت ایجاد اطمینان در صاحبان سهام بمنظور جلوگیری از سوء استفاده شرکتها تصویب نمود . سپس کمیسیون پول و امنیت , بازار بورس نیویورک , جامعه بین المللی امنیت تجارت , و جامعه دولتی حسابداران , قوانین و مقرراتی را بعنوان LAW4 پیشنهاد و اجرا نمودند . این مقررات با تغییرات و نوسانهای کم در حقیقت همان دیدگاه های قبلی را مستحکمتر مینمود.

دريافت كامل مقاله: [ انگلیسی ]

 

 

بازگشت به ابتدای صفحه

.کليه حقوق قانوني اين سايت متعلق به شرکت پيشگامان مديريت سامان مي باشد